Kącik dla Rodziców

Odpowiedzi na pytania

Rok szkolny 2023/2024

• W związku z zapytaniem rodziców z grupy 3-4 latków w sprawie spacerów i oglądania bajek.

Na spacery staramy się chodzić w miarę możliwości i odpowiedniej pogody. Jesteśmy przedszkolem integracyjnym i dzieci z orzeczeniami mają w porze spacerów zajęcia ze specjalistami i nie możemy ich zostawić samych w przedszkolu. Jeżeli do przedszkola są przyprowadzane dzieci chore to nie chcemy ich narażać na jeszcze większe nasilenie objawów choroby. Nauczyciele mają obowiązek sprawdzać stan powietrza każdego dnia – jeżeli jest zły nie mogą wychodzić na zewnątrz (temperatura nie jest jedynym wyznacznikiem). Przed wyjściem na spacer nauczyciele sprawdzają także ubiór każdego dziecka – ubiór dzieci często nie jest dostosowany do pogody w danym dniu.
Bajki są włączane w porze rozkładania leżaków (15 min przed obiadem) aby dzieciom nic złego się nie przytrafiło – dbamy o ich bezpieczeństwo, a uważamy, że bajki które wybieramy nie uczą agresji, tylko pozytywnych zachowań, poza tym dzieci same proszą o te bajki (doskonale znają je z domu). Po oglądaniu bajki jest przeprowadzana rozmowa z dziećmi na temat złych i dobrych zachowań ukazanych w danej bajce.
Jeżeli nie zna się specyfiki pracy w grupach integracyjnych to proszę rozmawiać z nauczycielami, bo ilu rodziców tyle próśb. Nauczyciele nie są w stanie sprostać wszystkim. Jeżeli rodzicom nie podobają się bajki, które nauczyciele i dzieci wybierają, to prosimy rodziców, aby nagrali nam bajki, które dzieci oglądają w domu i przynieśli do przedszkola.

Nauczyciele grupy 3-4 latków