• 5 - latki - Konkurs "Nie jestem sam o przyjaciół dbam"

  Dzieci z grupy 5 - latków bardzo zaangażowały się w działania w ramach Konkursu "Nie jestem sam o przyjaciół dbam" i wraz z bliskimi wykonały aż 8 karmników dla ptaków. Całe rodziny pracowały z wielkim zaangażowaniem, za które bardzo dziękujemy. Wszyscy wykazali się dużą kreatywnością oraz pomysłowością i włożyli dużo pracy i wysiłku. Powstały piękne karmniki, które posłużą naszym małym przyjaciołom w czasie ostrej zimy.

  Dziękujemy i gratulujemy!

 • 3-4 latki Spotkanie z Pracownikiem Parków Krajobrazowych

  Rozmowa z dziećmi na temat zwierząt mieszkających w naszych lasach. 

   

   

 • Nie jestem sam, o przyjaciół dbam!

  Nie jestem sam o przyjaciół dbam - to hasło, które przyświecało zorganizowanemu przez Panią Patrycję Wróbel konkursowi plastyczno - technicznemu na wykonanie wraz z kimś bliskim karmnika dla ptaków. Celem konkursu było kształtowanie u dzieci postaw proekologicznych, uwrażliwienie dzieci na potrzeby zwierząt, takie jak dokarmianie ptaków zimą, rozwijanie wyobraźni i zdolności manualnych oraz nawiązywanie relacji z członkami rodziny podczas wspólnej pracy.

  Dzieciaki i ich bliscy stanęli na wysokości zadania i wykonali aż 20 karmników, które można podziwiać na przygotowanej wystawie. Wszystkie są piękne, wszystkie pomysłowe i wszystkie wykonane z wielkim zaangażowaniem. Karmniki będą zdobiły okolice naszego przedszkola i pomagały ptaszkom przetrwać zimę.

  Serdecznie dziękujemy za udział w konkursie.

   

  Bardzo dziękujemy Panu Burmistrzowi Miasta Żywca Antoniemu Szlagorowi za ufundowanie nagród rzeczowych dla uczestników konkursu oraz dyplomów.

  Podziękowania kierujemy również do Pani Jolanty Gruszki (z Urzędu Miasta Żywiec) za ogromną pomoc, życzliwość i współpracę podczas przygotowywania nagród i dyplomów. 

   

   

   

 • 3 - latki - Spotkanie z Panem Leśnikiem

   

  Uczmy miłości do przyrody

  uczmy spostrzegać jej piękno

  cieszyć się nim, podziwiać je

  i przestrzegajmy dzieci

  by tego piękna nie niszczyły.”

  H. Zdzitowiecka     

   

  14 listopada do naszej grupy przybył niezwykły gość –               

   Pan Leśnik z Żywieckiego Parku Krajobrazowego.                     

   Na początku spotkania Pan Leśnik  przedstawił się dzieciom, opowiedział kim jest leśnik, gdzie pracuje  i zaprezentował swój mundur. Następnie opowiedział o „Świecie zwierząt Beskidzkich Parków Krajobrazowych” (w trakcie zajęć prezentowane były  filmy zarejestrowane przez fotopułapki na obszarze parku krajobrazowego – ryś, niedźwiedź, wilk, jeleń i in.)

  W dalszej części dzieci poznawały tropy zwierząt i mogły same je tworzyć i rozpoznawać.

  Bardzo dziękujemy za  ciekawe zajęcia i zapraszamy na kolejne!

 • Konkurs " Pszczoła owad mały to zapylacz doskonały" - 5 latki

  Chętne dzieci z grupy 5 - latków brały udział w Konkursie plastycznym dla przedszkolaków pt. "Pszczoła owad mały to zapylacz doskonały" organizowanym przez Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego. Celem Konkursu było zwrócenie uwagi na związek pomiędzy różnorodnością świata roślin i zwierząt, w tym owadów oraz na pożyteczną rolę owadów (głównie zapylaczy), rozwijanie kreatywności dzieci, poprzez poszukiwanie różnorodnych rozwiązań plastycznych (ciekawych materiałów i technik plastycznych); rozwijanie wyobraźni, pomysłowości oraz zdolności manualnych. 

  Dzieci z zaangażowaniem tworzyły piękne prace. Gratulujemy Mai, Paulince i  Maciusiowi, i dziekujemy za chęci i pomysłowość. 

 • 5 - latki - Spotkanie z panem Leśnikiem

  W miniony wtorek (15 listopada) dzieci z grupy 5 - latków uczestniczyły w zajęciach z panem Leśnikiem. Przedszkolaki poszerzały swoje wiadomosci na temat mieszkańców naszych lasów, wysłuchały bardzo ciekawej prelekcji, zadawały mnóstwo pytań, oglądały zdjęcia i filmiki. Poznawały również tropy zwierząt i mogły same je tworzyć i rozpoznawać. Zdobyły również wiedzę na temat zasad zachowania się podczas spotkania z dzikim zwierzęciem w lesie.

  Bardzo dziekujemy za bardzo ciekawe zajęcia i zapraszamy na kolejne!

 • 5,6-l w SP9 - UCZYMY SIĘ J.ANGIELSKIEGO PRZEZ ZABAWĘ

   

  Dzieci w grupie 5,6-l w SP9  uczestniczą w cyklicznych zajęcia z j.angielskiego, które prowadzi p.Paulina. Aby zajęcia były ciekawe i efektywne, dzieci  uczą się w formie nowatorskich zabaw, ćwiczeń, zadań i czasami  nawet rywalizacji, które rozbudzają  świadomość językową dzieci i budują pozytywną motywację do nauki języka obcego. Metody pracy oparte są na działaniu, obserwacji, słowie i muzyce.  Na poziom  motywacji dziecka  do nauki j.angielskiego  mają duży wpływ różnorodne  materiały dydaktyczne, takie jak : kolorowe  plansze, "łapki", obrazki, sylwetki, pacynki, rekwizyty itp. Ulubioną zabawą w naszej grupie  jest "Crocodile" - zabawa mogłaby nie mieć końca ! Krokodyl zawsze będzie głodny ! Nauka nazw owoców też jest świetną zabawą : owocowa wieża, owocowe memo, a zwłaszcza zabawa, gdy trzeba  znależć podany owoc i na czas  uderzyć w niego "łapką" z rzepem. Pogodny nastrój,  radość i mnóstwo śmiechu podczas wspólnej zabawy, sprzyja zapamiętywaniu nowych słówek i zwrotów. Granie na "Bum Bum Rurkach" angielskiej piosenki też jest ciekawe !  Bawmy się więc i uczmy razem !    See you soon !

   

 • 5,6-l w SP9 - KOLEJNA WIZYTA W BIBLIOTECE "PAPIERNIK"

   

  W dniu  17 listopada 2022 r. dzieci z grupy 5,6-l w SP9 uczestniczyły w kolejnych zajęciach w bibliotece "PAPIERNIK". Zajęcia były na temat przygotowań zwierząt do zimy, gdzie kto mieszka i śpi, jak pomóc zwierzętom przetrwać zimę  oraz wysłuchały fragmentów  utworu literackiego.  Wykonały też ciekawą pracę plastyczną - malowały gęstym klejem  i posypywały solą, a gdy praca była sucha farbowały sól różnymi kolorami. To było bardzo ciekawe doświadczenie !

   

 • 5,6-l w SP9 - JAK NALEŻY DOKARMIAĆ PTAKI ?

   

  W tym tygodniu, dzieci z grupy 5,6-l w SP9 poznawały ptaki, które odlatują i zimują pozostając w Polsce. Słuchały wiersza o "Sójce", która nie mogła wybrać się za morze, poznawały sposoby dokarmiania ptaków i innych zwierząt leśnych oraz wykonały samodzielnie  rurki z pokarmem dla ptaków. Te  rurki były bardzo smaczne, bo dzieci smarowały je nutellą, do której przyklejały nasionka owsa, słonecznika i kukurydzy. Jak tylko spadnie śnieg, który uniemożliwi ptakom szukanie pokarmu, pójdziemy zawiesić je na gałązkach w bezpiecznym miejscu. Antoś S. z niewielką pomocą taty, wykonał w domu wspaniały karmnik z drewna, do którego będziemy wsypywać  pokarm dla ptaków zimą. Dbamy o zwierzęta i chronimy je przed głodem i zimnem !

   

 • Rozpoczynamy Akcję Góra Grosza 2022!

  Jak co roku nasze przedszkole przystępuje do akcji charytatywnej Góra Grosza.
  W każdej sali znajduje się puszka, do której można wrzucać monety.

  Celem akcji jest zbieranie funduszy na pomoc psychologiczną, rzeczową i specjalistyczną dla dzieci (w szczególności wychowujących się poza włsnym środowiskiem rodzinnym) i rodzin. 

  Zbiórka monet trwa:  Od 01.11.2022r. – 28.02.2023r • 6 latki - Spotkanie z Panem Leśnikiem

  14 listopada grupa dzieci 6 letnich gościła Pana leśnika z Żywieckiego Parku Krajobrazowego. Podczas spotkania dzieci dowiedziały się na czym polega praca Pana leśnika oraz, jakie zwierzęta możemy spotkać w naszych okolicach.
  Pan opowiedział o różnych gatunkach zwierząt, zdradził wiele wiadomości i ciekawostek na ich temat. Ważnym elementem zajęć było zapoznanie się z zasadami zachowania podczas napotkania dzikich zwierząt na naszej drodze. Na zakończenie zajęć mogliśmy sami rozpoznawać i tworzyć tropy zwierząt wykorzystując do tego specjalne stemple i piasek.

  Dziękujemy za bardzo interesujące zajęcia!

   

 • 4 latki - Pierwsza wizyta w Bibliotece

  Pierwsza nasza wizyta w bibliotece przyniosła ciekawość, która została zaspokojona ciekawym spotkanie z różnymi książkami literatury dziecięcej. Niektóre z proponowanych pozycji przez Panią Anię były dla nas znajome, a niektóre okazały się nowością. Mogliśmy też zrozumieć to, że nie trzeba umieć czytać aby książki okazały się dla nas ciekawym sposobem na spędzanie wolnego czasu, a wszystko wzbogacone o działalność plastyczną. Mamy nadzieję na częstsze wizyty.
  Zachęcamy naszych rodziców do korzystania z zasobów bibliotecznych. Może to sposób na wspólne spędzanie czasu z naszymi kochanymi przedszkolakami.

   

   

 • Święto Odzyskania Niepodległości przez Polskę w grupie dzieci 5- letnich

  Dzieci z grupy 5 - latków poruszały w minionym tygodniu na zajęciach  bardzo trudne, ale równocześnie ważne tematy: Co to jest niepodległość? Dlaczego przez 123 lata nie było Polski na mapie świata? Jak Polska odzyskała niepodległość? Jakie są nasze symbole narodowe? W jaki sposób możemy okazywać szacunek naszej Ojczyźnie? Pytania były trudne, ale przedszkolaki z zaciekawieniem słuchały i opowiadały. Pięciolatki wykazują się znajomością naszych symboli narodowych oraz naszego hymnu. Dzieci zrobiły również na zajęciach piękne prace plastyczne w ramach konkursu międzygrupowego pt. "Kocham moją Ojczyznę". 

 • 11- listopada - Święto Odzyskania Niepodległości przez Polskę

  W czwatek (10 listopada) odbyła sie w naszym przedszkolu Akademia z okazji Święta Odzyskania Niepodległości przez Polskę przygotowana przez grupę dzieci 6 - letnich.

  Podczas Akademi wszystkie dzieci, nauczyciele oraz personel
  wspólnie odśpiewali Hymn Polski. Zapraszamy do odsłuchania nagrania (
  🎶 Hymn_Polski 🎶)  
  Tym uroczystym akcentem przyłączyliśmy się do Akcji "Szkoła do hymnu".

  Piosenka pt. "Uwięziony ptak" w wykonaniu grupy dzieci 6 letnich

  🎶 Piosenka 🎶

   

   

   

 • 5,6-l w SP9 - uroczysty APEL W SZKOLE i zajęcia patriotyczne

   

  W dniu 10 listopada 2022 r. dzieci z grupy 5,6-l w SP9 uczestniczyły w uroczystym apelu z okazji "Święta Niepodległości - 11 listopada". Piękna uroczystość dostarczyła nam wielu wzruszających chwil i na długo pozostanie w naszej pamięci. Po apelu dzieci oglądały rodzinne pamiątki z czasów I i II wojny światowej: medale, opaski, legitymacje, wspólnie czytaliśmy dokumenty mówiące o dawnej historii mieszkańców naszego miasta. Aby uczcić  "Dzień Niepodległości", dzieci pięknie odśpiewały hymn narodowy "Mazurek Dąbrowskiego" - w pozycji "na baczność", a potem zabrały samodzielnie wykonane rozetki do swoich domów, by wspólnie ze swoimi rodzinami świętować jutrzejsze święto. Wszystkim życzymy pogodnego dnia !

   

 • 5,6-l w SP9 - PATRIOTYCZNA PIESZA WYCIECZKA PO ŻYWCU

   

  W dniu 9 listopada 2022 r. dzieci z grupy 5,6-l w SP9  uczestniczyły w pieszej wycieczce po naszym mieście, w związku ze zbliżającym się świętem "Dnia Niepodległości". Dzieci  zwiedziły schron, w którym znajduje się wiele pamiątek z czasów  "I i II wojny światowej', obejrzały artefakty z  dawnych czasów, poznały sposoby komunikowania się i pisania meldunków na maszynie do pisania, obejrzały peryskop. Trudno było rozpoznać telefon, który zupełnie nie przypomina dzisiejszej komórki. Przeszliśmy pod pomniki pamięci żołnierzom poległym i przeczytaliśmy tablice pamiątkowe. Następnie dzieci przeszły do parku, w którym odbywał się "IV BIEG NIEPODLEGŁOŚCI" pod patronatem Starosty Żywieckiego, dzieci kibicowały biegaczom i oglądały wręczenie pucharów i dyplomów zwycięzcom.  Na zakończenie dzieci przeszły do  budynku starego zamku - do działu przyrody, gdzie po obejrzeniu piękna fauny i flory naszego regionu i wysłuchaniu opowieści (dbanie o piękną przyrodę - to też oznaka patriotyzmu), w przygotowanej sali przy stolikach wykonały biało-czerwoną rozetkę - symbol patriotyzmu -  którą Polacy nosili w ważnych dla narodu chwilach, a zwłaszcza  z okazji święta 11 listopada. Wycieczka była bardzo pouczająca i na długo pozostanie w naszej pamięci ! 

   

 • 5,6-l w SP 9 - KOLEJNA WYCIECZKA DO MOSZCZANICY

   

  W dniu 8 listopada 2022 dzieci z grupy 5,6 - l w SP9 uczestniczyły w wycieczce do ZSAiO w Moszczanicy. Tym razem, dzieci po  miodowo-spadziowym  poczęstunku, poznawały w jaki sposób konie służą człowiekowi i jak o nie należy dbać, czym się żywią,  co lubią i w jaki sposób zachowywać się w obecności zwierzęcia. Wszystkie  dzieci były chętne do nauki jazdy na koniu - jedne wybierały kucyka, a inne dużego konia. Wszystkie dzieci były bardzo odważne i potrafiły prawidłowo siedzieć w siodle, trzymając stopy w strzemionach. Po przejażdżce dzieci uczestniczyły w treningu sportowym z mundurowymi.  Piękna pogoda, niespodziewane ciepło o tej porze roku, sprzyjało zdrowemu wysiłkowi na świeżym powietrzu pośród pięknej przyrody otoczenia szkoły. Ćwiczenia fizyczne, współzawodnictwo, współpraca w parach i boksowanie były świetnym sposobem na spożytkowanie energii, która przepełniała dzieci. To był piękny dzień !

   

 • 4 latki - Emocje

  Radość, smutek, złość zabawa integracyjna. Założenie kącika emocji zapoznanie ze sposobami korzystania z umieszczonych w nich pomocy. Nauka radzenia sobie z emocjami pozytywnymi i negatywnymi, które zazwyczaj utrudniają funkcjonowanie w grupie rówieśniczej.

   

   

 • 5 latki w Bibliotece

  Grupa dzieci 5 – letnich uczestniczyła w czwartek (3.11) w kolejnych, bardzo ciekawych zajęciach w Bibliotece w Papierniku. Pani Bibliotekarka zapoznawała przedszkolaki z zawodem bibliotekarza oraz specyfiką funkcjonowania biblioteki. Dzieci dowiedziały się, w jaki sposób można zapisać się do biblioteki, w jaki sposób wypożycza się książki i jak należy o nie dbać. Przedszkolaki oglądały wiele ciekawych książek dla dzieci, te malutkie i te ogromne; dwustronne i przestrzenne. Milusińscy byli bardzo zaciekawieni książkami i przekonały się, że wcale nie trzeba umieć czytać, żeby wypożyczać książki. Już w wieku 5 lat można korzystać z Rodzicami z biblioteki, tym bardziej iż, aktualnie trwa projekt skierowany do dzieci w wieku przedszkolnym „Mała książka, Wielki człowiek”. W ramach projektu dziecko, które Rodzic zapisze do Biblioteki otrzymuje w prezencie książkę.

  W kolejnej części zajęć Pani Bibliotekarka przeczytała dzieciom książkę o dwóch braciach Kominiarzu i Piekarzu. Przedszkolaki zaznajomiły się z tym zawodami, dowiedziały się na czym one polegają i jakie w tych zawodach obowiązują stroje. Opowieść była bardzo ciekawa, tym bardziej, że była to książka dwustronna, którą Pani czytała najpierw z jednej strony, a potem drugiej. W ostatniej części zajęć dzieci stworzyły śmieszne portrety piekarza, kominiarza lub kogoś wybranego przez siebie, używając węgla oraz mąki jako główne „narzędzia pisarskie”.

  Zabawa była wspaniała! Dziękujemy za kolejne zajęcia!

   

   

 • 5,6-l w SP 9 - KONCERT W SZKOLE MUZYCZNEJ pt. "Instrumenty muzyczne"

   "GDZIE MIESZKA MUZYKA?" - Ewa Stadtmuller

  Gdzie mieszka muzyka? W wesołych strumykach, 

  w zielonych skrzydełkach polnego konika.

  Gdzie mieszka muzyka? W piosence słowika, na dachu,

  po którym deszcz tańczy walczyka. 

  Gdzie mieszka muzyka? W klawiszach i smykach,

  i w strunach, i w dłoni, co strun tych dotyka…

   

strona: