22 stycznia 2019r. dzieci z grupy sześciolatków wraz ze swoimi Paniami wyruszyły na wycieczkę do Rancha w Biernej, gdzie czekało na nich sporo atrakcji. W wycieczce tej wzięło również udział większość rodziców dzieci. Wycieczka rozpoczęła się od wspólnego spotkania z właścicielami Rancha, którzy omówili cały przebieg wycieczki. W pierwszej kolejności wzięliśmy udział w kuligu przy zachowaniu wszystkich zasad bezpieczeństwa. Kulig odbył się drogami, które przepełnione były pięknym zimowym krajobrazem. Jazda zaprzęgiem konnym sprawiła dzieciom dużo radości. Później każde dziecko miało możliwość przejażdżki na kucyku.
W dalszej części wycieczki była degustacja przepysznej, upieczonej kiełbaski oraz ciepła herbata. Następnie w pełni sił przedszkolaki wraz ze swoimi paniami i rodzicami udały się na pobliską górką, gdzie zjeżdżały na jabłuszkach.
Na zakończenie wycieczki dzieci odwiedziły mini ZOO, gdzie miały możliwość nakarmić tamtejsze zwierzęta. Wszystkie dzieci wróciły bardzo zadowolone z wycieczki. Długo jeszcze dzieliły się swoimi wrażeniami.
17 stycznia 2019r. w grupie sześciolatków odbyła się uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka. Babcia i dziadek, to bardzo ważne osoby w życiu każdego dziecka. Dlatego w tym szczególnym dniu przedszkolaki pamiętały o nich. Dzieci zaprezentowały piękny program artystyczny, a następnie wręczyły własnoręcznie wykonane prezenty swoim ukochanym babciom i dziadkom. Po części oficjalnej wszyscy goście zostali zaproszeni na słodki poczęstunek.
Zaproszonym gościom towarzyszyły: radość, uśmiech oraz łzy wzruszenia. Szczęśliwe i rozpromienione twarze babć i dziadków po raz kolejny ukazały nam, jak ważne są takie spotkania i wspólne spędzone chwile z ich wnukami.
W czwartek (10 stycznia) kilkoro przedszkolaków reprezentowało naszą placówkę w Przeglądzie Kolęd i Pastorałek „Pastorałka Żywiecka 2019” organizowanym przez Miejskie Centrum Kultury w Żywcu.
Dzieci zaprezentowały się wspaniale i odważnie. Za udział w przeglądzie otrzymały dyplomy i podziękowanie.
W Przeglądzie Kolęd i Pastorałek „PASTORAŁKA ŻYWIECKA 2019” dzieci z grupy sześciolatków: Michał i Szymek zdobyli I miejsce natomiast Martyna i Lena zdobyły III miejsce.
12 stycznia 2019r. o godzinie 16.00 w Miejskim Centrum Kultury odbył się Koncert Laureatów „PASTORAŁKA ŻYWIECKA 2019”.
Gratulujemy wszystkim uczestnikom: Julci, Nikodemowi, Michałowi, Szymonowi, Lenie i Martynie!
W dniu 19 grudnia 2018 roku odbyły się spotkania poświęcone rozwijaniu i podtrzymywaniu świątecznej tradycji. Dzieci z grupy 3-4 latków i ich rodzice spotkali się w przedszkolu na wspólnym dekorowaniu białym lukrem i barwnymi posypkami piernikowych choinek. Pierniczki upiekła Pani Cukiernik, która podała przepis i pokazała składniki. Dzieci z zainteresowaniem słuchały, mogły również powąchać przyprawy. Rodzice wspierali „młodych cukierników” i zachęcali do rozwijania umiejętności artystycznych. Spotkania rodzinne były radosnym doświadczeniem w okresie Adwentu i zapowiedzią zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia.
Okres przedświąteczny minąl w grupie dzieci 4- letnich pod znakiem poznawania tradycji Świąt Bożego Narodzenia. Mieliśmy możliwość uczestniczyć w warsztatach cukierniczych związanych z ozdabianiem pierników. Było dużo radości i słodkości.
Dzieła piernikarskie stworzone przez nas pachniały świątecznie.
Uczestniczyliśmy w przedszkolnej Wigilii. Poznaliśmy potrawy spożywane podczas uroczystej kolacji. Uczyliśmy się składania życzeń i oczywiście próbowania potraw, które podajemy podczas wieczerzy.
Było dostojnie, pięknie, radośnie i słodko.
Wigilijka w grupie integracyjnej 5-6 latków upłynęła bardzo radośnie i refleksyjnie. Dzieci łamały się opłatkiem, składały sobie życzenia, zasiadły przy pięknie ustrojonym stole i próbowały wielu smakołyków. To był szczególny dzień.
W piątek (21 grudnia) przedszkolaki z grupy 5-6 latków uczestniczyły w zajęciach zdobienia pierników, które poprowadziła Pani Kasia z Cukierni „Alicja”. Było pachnąco i kolorowo. Dzieciaki dowiedziały się z jakich produktów wypieka się pierniki, jak robi się lukier i czym się je ozdabia.
Pani Kasiu dziękujemy za kolorowe zajęcia, cierpliwość i uśmiech😊
Zapraszamy na kolejne warsztaty.
Po kilku tygodniach przygotowań, prób, kompletowania strojów i dekoracji dzieci
z grupy integracyjnej 5-6 latków zaprezentowały Rodzicom swoje talenty w pięknym przedstawieniu jasełkowym.
Przedszkolaki wspaniale recytowały swoje kwestie i śpiewały kolędy podtrzymując tym samym staropolskie tradycje regionalne związane ze Świętami Bożego Narodzenia.
W dniu 20 grudnia 2018r. dzieci z grupy sześciolatków wraz z panią Gabrielą Kolonko i panią Aleksandrą Buławą przybyły z życzeniami świątecznymi do Urzędu Miejskiego w Żywcu.
Przedszkolaki złożyły piękne życzenia Panu Burmistrzowi Antoniemu Szlagorowi oraz pozostałym pracownikom Urzędu, zaśpiewały pastorałkę „Hola, hola pasterze z pola”, a następnie wręczyły świąteczne upominki władzą miasta. Na zakończenie mali kolędnicy zostali obdarowani słodyczami.
We wtorek tj. 18 grudnia 2018r. w grupie sześciolatków odbyły się zajęcia otwarte dla rodziców pt. Składamy sobie życzenia.
Rodzice dzieci przyszli zobaczyć jak pracują na zajęciach dydaktycznych ich pociechy. W trakcie zajęć dzieci wzbogaciły swoje wiadomości na temat form składania sobie życzeń oraz ich treści. Następnie wspólnie ze swoimi rodzicami wykonały kartki świąteczne.
Zarówno przedszkolaki jak i ich rodzice aktywnie uczestniczyli w zajęciach. Całe spotkanie przebiegało w miłej i serdecznej atmosferze.
Tradycją naszego Przedszkola są coroczne jasełka przygotowane przez przedszkolaków pod kierunkiem nauczycieli.
18 grudnia 2018r. w pięknie udekorowanej sali zebrali się rodzice dzieci z grupy sześciolatków. Piękna scenografia wprowadziła zgromadzoną publiczność w świąteczny nastrój.
Widzowie po raz kolejny mogli przeżyć historię Marii i Józefa, którzy szukając miejsca schronienia na noc, po bezowocnych poszukiwaniach zdecydowali się przenocować w lichej stajence. To właśnie tam do Jezusa, Marii i Józefa przybyli tacy goście jak: aniołowie, pasterze, trzej królowie oraz dzieci, i złożyli Dzieciątku pokłon wraz z darami.
Całość przedstawienia pokazująca scenki z życia nowonarodzonego Dzieciątka, pasterzy, mędrców, dzieci oraz aniołów przeplatana była piosenkami, kolędami i pastorałkami.
Jasełka w wykonaniu przedszkolaków z grupy sześciolatków wywarły ogromne wrażenie na widzach. Głębokie zaangażowanie małych aktorów, uwidoczniło się szczególnie w sposobie odtwarzania betlejemskich scen - dziecięca gra była pełna otwartości, szczerości i ciepła.
Na zakończenie dzieci wręczyły rodzicom własnoręcznie wykonane świąteczne upominki.
6 grudnia 2018 roku nasze przedszkole odwiedził św. Mikołaj. Długo oczekiwany gość wywołał uśmiech na twarzach przedszkolaków. Św. Mikołaj został gorąco zaproszony przez dzieci do zabawy, tańca i śpiewu. Miło spędzony czas uświetniły wspólne zdjęcia oraz prezenty zakupione przez Radę Rodziców. Dzieci z ogromną radością zaprosiły Św. Mikołaja za rok, obiecując, że czekając na niego będą bardzo grzeczne!
Odwiedził nas Święty Mikołaj!
Zaśpiewaliśmy mu piękną piosenkę i powiedzieliśmy wierszyk!
Dziękujemy za piękne prezenty!!
UFF..... nareszcie pojawił się u Nas długo oczekiwany GOŚĆ. Nasza grupa przygotowała się aby przywitać św. Mikołaja piosenką.
Jesteśmy już starsi, dlatego nie byliśmy przestraszeni jego dostojnym wyglądem. Cieszymy się, że docenił nasze wysiłki i obdarował nas podarkami. to była niespodzianka.
Oprócz podarunków dla każdego z nas, przyniósł nam wspaniałe zabawki do wspólnej zabawy w naszej sali. Do zobaczenia za rok!!! Mamy nadzieję, że ponownie się spotkamy.
DZIĘKUJĄ 4- LATKI!!!
30 listopada dzieci z grupy 5- latków bawiły się w sali na uroczystości andrzejkowej.
Oprócz zabawy tanecznej były tradycyjne wróżby: lanie wosku, wędrujące buty i wróżba imion.
Najwięcej radości sprawiło dzieciom przebieranie w różne stroje i inscenizowanie scenek według własnych pomysłów.
Nasze Przedszkole jak co roku uczestniczy w Projekcie edukacyjnym Wojewódzkiej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Katowicach „Klub zdrowego przedszkolaka”, który ma na celu promowanie zdrowego stylu życia wśród dzieci przedszkolnych i ich rodziców. W ramach realizacji projektu przedszkolaki cały tydzień utrwalały wiadomości nt. zdrowych nawyków żywieniowych oraz aktywnego spędzania czasu. W piątek dzieciaki z grupy 5,6 – latków z wielką ochotą kosztowały soku ze świeżo wyciskanych warzyw i owoców, który zrobiły wraz ze swoimi Paniami. Było pysznie i kolorowo!
W czwartek (29 listopada) odwiedziła nas Pani Policjantka. Rozmawiała z dziećmi na temat bezpieczeństwa podczas poruszania się po ulicy, konieczności używania odblasków oraz znajomości numerów alarmowych. Specjalnym Gościem spotkania był pies Sznupek – maskotka Śląskiej Policji. Dzieciaki mogły również zobaczyć i przymierzyć strój policyjny używany podczas służby.
Dziękujemy za odwiedziny i zapraszamy ponownie😊
Dzieci z grupy 5,6 latków uczestniczyły 15 listopada w zajęciach edukacyjnych w Bibliotece w klubie Papiernik. Pani Ania przeprowadziła bardzo ciekawe zajęcia nt. jesiennych darów ogrodu i sadu. Dzieciaki polisensorycznie poznawały warzywa i owoce, słuchały o nich wierszy, poznawały wiele ciekawostek. Stworzyły również pracę plastyczną z użyciem wielu materiałów.
Dziękujemy za zabawę i naukę, do zobaczenia na kolejnych zajęciach.
13 listopada, korzystając z ostatnich dni pięknej, słonecznej pogody wybraliśmy się na spacer na Ścieżkę edukacyjno – przyrodniczą wzdłuż rzeki Koszarawy. Po ścieżce oprowadzał nas Pan Dawid z Miejskiego Centrum Ekologicznego w Żywcu. Pan przewodnik bardzo ciekawie opowiadał o zwierzętach zamieszkujących tereny wzdłuż rzeki oraz o gatunkach chronionych zwierząt i roślin w naszym terenie. Na końcu dzieci zostały obdarowane słodkimi i zdrowymi przekąskami. Dziękujemy😊